W ramach prac nad aktualizacją wytycznych OECD, zamieszczonych w Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations w zakresie rozdziału VI (intangible assets) zrewidowano już wiele zagadnień z wyjątkiem tych, które zostały objęte projektem BEPS.
Wytyczne zamieszczone w rozdziale VI, w korespondencji z rozdziałami I-III oraz IX są niezwykle istotne dla oceny rozwiązań stosowanych w transakcjach kapitałowych i licencyjnych, których przedmiotem są dobra niematerialne.
W świetle nowych rozwiązań, wiele z prostych metod "optymalizacji podatkowej" traci sens bytu. Modele opłat licencyjnych, które aktualnie stosowane są przez podmioty powiązane w grupach kapitałowych powinny podlegać audytowi a nowe projekty podatkowe muszą być już realizowane z uwzględnieniem zmian, które przynajmniej w Polsce wchodzą szybko do regulacji podatkowych.
hDruga konferencja w sprawie projektu zmian do rozdziału VI opublikowanych w postaci dokumentu (the Revised Discussion Draft ) odbyła się w Paryżu w lipcu 2013 r. natomiast już w listopadzie 2013 r, odbyły się publiczne konsultacje w zakresie projektu BEPS Action plan 8 (dobra niematerialne).
W projekcie zmian zaproponowanych w ramach Action plan 8 utrzymano wiele rozwiązań zamieszczonych w the Revised Discussion Draft i wprowadzono niektóre zapisy jako tymczasowe (wyróżnione szarym tłem), co do których trwają intensywne prace np:
- własność w tym pojęcie legalnego i ekonomicznego właściciela,
- dobra niematerialne trudne do wyceny w dacie transakcji
- wytyczne w zakresie zastosowania metody alokacji zysku (Profit Split).
We wrześniu 2014 r. został opublikowany nowy dokument - Guidance on Transfer Pricing Aspects of Intangibles
Obserwujemy rozwój wydarzeń i bierzemy czynny udział w dyskusji nad proponowanymi zmianami z uwagi na naszą główną specjalizację w obszarze wyceny dóbr niematerialnych i projektowaniu modeli opłat licencyjnych dla potrzeb lokalnych i międzynarodowych grup kapitałowych.
Zapraszamy do podjęcia kontaktu.