Skip to main content

Bądźmy w kontakcie:

Wycena

Wycena przedsiębiorstw i aktywów niematerialnych, w tym: udziałów, akcji, opcji menedżerskich, znaków towarowych, patentów, know-how i praw autorskich. Sztuka wsparta solidnym rzemiosłem.

PUBLIKACJE

Standardy, regulacje, dobra praktyka

06 luty 2024

Nowa wersja standardu IVS

IVSC opublikowało nową wersję standardów wyceny na platformie internetowej https://www.ivsonline.org/ . Nowe standardy wchodzą w życie 31 stycznia 2025 r. ...
06 luty 2024

Pomiar ryzyka w wycenie

Pomiar wartości nieodłącznie związany jest z pomiarem ryzyka, gdyż odnosimy się do zdarzeń przyszłych czyli wielkości prognozowanych. Według zgodnego pogląd...
06 luty 2024

Identyfikacja przedmiotu wyceny

Identyfikacja przedmiowu wyceny posiada szczególne znaczenie w przypadku wartości niematerialnych i prawnych.  Proces identyfikacji stanowi pierwszy krok na...
06 luty 2024

Formułowanie wniosków z wyceny

Jednoczesne stosowanie kilku różnych metod wyceny jest często pożądane i uwarunkowane charakterem przedmiotu wyceny oraz procesu decyzyjnego inwestora lub wy...
06 luty 2024

Wartość i cena PWP

Eksperci są zgodni, że wycena Praw Własności Przemysłowej (PWP) to wynik procesu opiniowania. Podobnie nie ma sporu, w kwestii generalnej definicji wartości ...
06 luty 2024

Metody wyceny szkody na PWP

Wycena PWP (Praw Własności Przemysłowej) to ciągle obszar sztuki wspartej solidnym rzemiosłem i jest na tyle wiarygodna na ile obroni się przed sądem. Standa...
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

Nasze usługi

Wycena wartości niematerialnych, spółek, przedsiębiorstw

Specjalizujemy się w wycenie innowacyjnych startupów oraz wartości niematerialnych i prawnych: marki, patentów, know-how, relacji z klientami, praw autorskich oraz zaawansowanych instrumentów finansowych i kontraktowych.

Opinie dla potrzeb procesowych

Wycena szkód powstałych w wyniku czynów nieuczciwej konkurencji lub nieuprawnionego korzystania z cudzych praw. Ponad 25 letnie doświadczenie w opiniowaniu dla potrzeb procesowych na zlecenie sądów, prokuratur i  kancelarii prawnych.

Analiza cen transferowych

Ustalanie wartości rynkowej przedmiotu transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi w zgodzie z regulacjami prawnymi i wymogami dobrej praktyki krajowej i międzynarodowej w obszarze Transfer Pricing.

Modelowanie finansowe

Projektowanie i przetwarzanie modeli finansowych dla potrzeb zaawansowanych analiz finansowych z wykorzystaniem narzędzi do analizy symulacyjnej, modeli wyceny opcji i prognozowania oraz wartościowania ryzyka w kategoriach jakościowych i ilościowych.

Edukacja

Realizujemy "szyte na miarę" szkolenia typu case dla małych grup uczestników. Tematyka dotyczy metod wyceny instrumentów kapitałowych i dóbr niematerialnych oraz modeli finansowych i narzędzi stosowanych w procesie wyceny.

Kontakt z ekspertem

W ramach dzialalności społecznej, nie pobieramy wynagrodzenia z tytułu okazjonalnych  konsultacji udzielanych w dobrej wierze i w zakresie kompetencji zawodowych w formie informacji i wyjaśnień ale nie doradztwa.

ZASADY ETYCZNE

Profesjonalne opinie


W naszej praktyce doradczej ściśle przestrzegamy "Code of Ethical Principles for Professional Valuers" oraz "Procedural Guidelines for Fairness Opinion", autorstwa International Valuation Standards Council (IVSC). Dokumenty te stanowią fundament naszej działalności, definiując zasady etyczne oraz procedury, których przestrzeganie jest kluczowe dla profesjonalnej wyceny i uczciwego wydawania opinii.

ODPOWIEDZI NA CZĘSTE PYTANIA

FAQ - regulacje, standardy, dobra praktyka


Pytania i problemy poruszane drogą poczty elektronicznej lub konsultacji telefonicznej

jak uniknąć konfliktu interesów, gdy zleceniodawca żąda nieuzasadnionych zmian w opinii / raporcie z wyceny?

Ekspert pracuje na rzecz zleceniodawcy, co nie oznacza że powinien uwzględniać każdą sugestię lub żądanie zmian w opinii. W naszych umowach zawsze zawieramy klauzulę: "Wykonawca może odmówić dokonania zmian jedynie w sytuacji, gdy prowadziłoby to do ograniczenia jego niezależnego osądu oraz godziło w interesy Zleceniodawcy. W takim przypadku Wykonawca zobowiązuje się do niezwłocznego, szczegółowego uzasadnienia swojego stanowiska w formie pisemnej".  

w jaki sposób obronić własną opinię w warunkach istnienia kilku istotnie różnych wyników wycen opracowanych przez różnych ekspertów?

Istnienie różnych wyników wyceny opracowanych przez uznanych ekspertów nie jest niczym wyjątkowym, szczególnie gdy przedmiot wyceny jest unikalny a wycena realizowana jest w warunkach wysokiej niepewności (spółki typu startup, wartości niematerialne w procesie rozwoju itp.). Eksperci mogą prawidłowo posłużyć się różnymi metodami (wywodzącymi się z róznych podejść metodycznych - rynkowe, dochodowe, kosztowe) co doprowadziło ich do uzasadnionych różnic w wynikach wyceny. Obrona naszej opinii nie polega na wyszukiwaniu słabości w opiniach innych ekspertów, tylko na wykazaniu, że nasza opinia jest zgodna z celem  wyceny, prawidłowo ustalono standard wartości,   dobrano odpowiednie metody wyceny i modele finansowe, których parametry zostały zobiektywizowane a założenia wiarygodnie ustalone drogą uzasadnionego wnioskowania. Wykazujemy zatem zgodność procesu opracowania naszej opinii z wymogami okreslonych regulacji prawa, standardów dziedzinowych i praktyki eksperckiej.

czy istnieją powszechnie uznawane standardy wyceny, które trzeba stosować?

Funkcjonuje wiele standardów wyceny opracowanych i publikowanych przez stowarzyszenia i organizacje zawodowe ekspertów, ponadto, organizacje międzynarodowe jak przykładowo OECD generują zasady dobrej praktyki w okreslonych obszarzach dziedzinowych (np: Transfer Pricing Guideines w  cenach transferowych, proponowane do implementacji w regulacjach krajowych). Rolą eskperta jest wskazanie standardu oraz dobrej praktyki, do których się stosuje oraz uzasadnienie, że przyjęte przez niego zasady i metody są  zgodne z obowiązujacymi regulacjami prawnymi. Takie podejście nie wyklucza stosowania innowacyjnych rozwiązań, jednakże muszą to być rozwiązania opublikowane (zweryfikowane w ramach dyskusji w środowisku zawodowym). 

co oznaczają warunki wysokiej niepewności w wycenie?

W mowie potocznej pojęcia "ryzyko" i "niepewność" są często mylone.  Niestety nasza rzeczywistośc nie jest deterministyczna i podlega wielu czynnikom losowym. Funkcjonujemy w warunkach zmienności cechującej złożony ekosytem, o którym mamy jakiś trudny do określenia poziom wiedzy.  Niepewność to w istocie brak wiedzy, który można  ograniczać poprzez pozyskiwanie informacji. Zmienność jest immnentną cechą procesu / systemu, którą możemy ograniczać poprzez działanie stabilizujące (np: ubezpieczające od skutków zmienności). Zmienność i niepweność stanowią kluczowe czynniki ryzyka, które definiujemy jako  zdarzenie, o możliwym do wiarygodnego oszacowania  prawdopodobieństwie zaistnienia, które - gdy wystąpi - to zrodzi określone negatywne skutki. Z punktu widzenia wyceny, potrafimy uwzględnić w rachunku  ryzyko wyrażone w kategoriach ilościowych.  

jaka jest różnica pomiędzy oszacowaniem a wyceną?

Sporządzenie "wyceny" wiąże się z zastosowaniem wszystkich wymagań standardów, dobrej praktyki i regulacji prawnych. W przypadku "oszacowania" możliwe jest odejście od niektórych wymagań wyceny oraz przyjęcie uproszczeń, jednakże  w takim przypadku należy zamieścić informację w jakim zakresie odstapiono od wymogów i jaki to może mieć wpływ na wynik  oszacowania. Czasami w zaistniałych warunkach informacyjnych procesu wyceny, możliwe jest jedynie sporządzenie oszacowania, którego nie należy nazywać wyceną.

Potrzebujesz pomocy lub informacji - skorzystaj z bezpłatnej porady.

Krótka rozmowa przez telefon byc może pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.